top of page

URBANA MEMORIJA

BAROK

ISTRAŽI

Pomoću detalja pronađi građevine i istraži ih (učitaj mobitelom QR kod ili pronađi u postovima).

Fotografiraj:  detalje utvrde i arhitekture koji su karakteristični za barokni stil, mjesta oštećenja, zapuštenosti, rekonstrukcije ili revitalizacije.

Gledajući arhivski plan Tvrđe ucrtaj u kartu Osijeka oblik barokne utvrde.

KONTEKST

Barok (port. barocco: golemi biser nepravilnog oblika) je stilski pravac u umjetnosti koji se pojavio oko 1600. godine u Rimu i Italiji i proširio se po cijeloj Europi. Za popularnost i uspjeh umjetnosti u baroku bila je zaslužna katolička crkva koja je na Tridentskom saboru kao odgovor na protestantsku reformaciju, odlučila da umjetnost treba direktno prenositi religiozne teme i osjećaje. U baroku se najviše očituje „gesamtkunstwerk“, odnosno sinteza svih umjetnosti koja je ovom slučaju ravnopravni spoj arhitekture, slikarstva i skulpture. U likovnoj umjetnosti za barok su karakteristične figure u pokretu, dinamizirane dubinskim modeliranjem koje je uzrokovalo jake kontraste svjetlosti i sjene, kao i težnja iluzionizmu u svim granama likovne umjetnosti, arhitekturi i urbanizmu. U to vrijeme, matematika, astronomija i fizika  dokazuju da u prirodi i svemiru ne vlada slučaj, nego strogi zakoni koji su objašnjeni i izraženi matematičkim formulama, zahvaljujući Johannesu Kepleru i Isaacu Newtonu. Položaj Hrvatske uvijek je bio u interesnoj sferi drugih zemalja stoga je tijekom povijesti stajala kao bojno polje, a pogotovo Slavonija koja je u vrijeme baroka konstantno bila pod prijetnjom velikog i brojčano nadmoćnog osmanlijskog carstva. Takav položaj rezultirao je izgradnjom utvrđenih gradova pravilnih zvjezdastih tlocrta: Osijek, Slavonski Brod, a osjeti se i u Bjelovaru, Karlovcu, Koprivnici, Virovitici koji imaju ulice pod pravim kutom, pravokutne trgove u sredini s crkvom, zgradama vojne i gradske uprave. Matija Antun Reljković piše „Satir iliti divlji čovik“, didaktični spjev prožet zdravorazumskim moralnim poukama, racionalizmom i savjetima za obnovu gospodarstva i uljuđenog života u Slavoniji jer je u njoj još vladalo tursko nasljeđe zapuštenosti i nemara.

RAZMISLI

Koje karakteristike baroknog kiparstva vidiš na skulpturi Sv. Trojstva? Usporedi s nekom Berninijevom skulpturom.

Kako se oblikuju pročelja i  raščlanjuju zidne plohe na građevinama koje okružuju Trg Sv. Trojstva?

Usporedi nekadašnju i sadašnju namjenu građevine. ima li fizičko stanje građevine veze s njenom prenamjenom?

Zašto je ovakav način utvrđivanja bio učinkovit?

Je li rušenje vanjskih bedema Tvrđe bilo nužno radi širenja grada? Pronađi neki europski primjer barokne utvrde i usporedi očuvanost i revitalizaciju (prenamjenu funkcije).

Kako bi ti revitalizirao zapuštene prostore Tvrđe?

NAPRAVI

Napravi izložbu ili prezentaciju.

Izgradi maketu vlastite barokne građevine koristeći elemente barokne fortifikacije ( koristi se detaljima koje si zabilježio/skicirao na terenu).

bottom of page